Жидачівська міська територіальна громада
Львівська область, Стрийський район

ПРЕЗЕНТАЦІЯ КНИГИ ВАСИЛЯ БЛАГОГО "ОМЕЛЯН ПАРТИЦЬКИЙ: ПОСТАТЬ НА ТЛІ ЕПОХИ"

Дата: 03.02.2025 11:17
Кількість переглядів: 211

Фото без опису

      2 лютого 2025 року в Жидачівській міській публічній бібліотеці відбулася презентація книги «Омелян Партицький: постать на тлі епохи».

      Автор книги: Василь Благий - кандидат історичних наук, директор Жидачівського закладу загальної середньої освіти №3 імені Омеляна Партицького.

       Модератор презентації - талановита письменниця і журналістка Христина Давидчак нагадала усім присутнім про те, що 1 лютого минуло 130 років памяті Омеляна Партицького. Видатний українець, уродженець Жидачівщини помер 1 лютого 1895 року у Львові. Похований на 14 полі Личаківського цвинтаря.

      Захід розпочали хвилиною мовчання на вшанування памяті полеглих Захисників України та спільною Молитвою.

        Слід зазначити, що кандидат історичних наук Василь Благий вже давно цікавиться історією національно-духовного відродження українського народу, розвитку просвітницького руху. Одним із яскравих представників національно-духовного відродження української нації є уродженець нашого краю Омелян Йосипович Партицький.

         Український вчений-мовознавець, етнограф, історик, педагог  і громадський діяч народився 28 травня 1840 року в селі Тейсарові, в сімї священника Йосипа Партицького. У рідному селі цього визначного українця, біля Тейсарівської гімназії, споруджено памятник Омеляну Партицькому.

        Талановитий хлопчина дуже рано покинув батьківську хату. Початкову освіту здобув у Стрию. Вчився у нормальній школі у Львові, у гімназії (бернардинській) у Львові, у Львівській духовній семінарії, на філософському факультеті Львівського університету. Іспити склав на відмінно. Отримав три дипломи: етнографа, історика, педагога і мовознавця української літератури. Викладав у гімназії Чернівцях, у Тернопільській гімназії, в Академічний гімназії у Львові, у Львівській учительській семінарії.

        Був одним із лідерів народовецького руху в Галичині, редактором «Газети шкільної» та «Зорі», які видавав власним коштом. Під його впливом студентська молодь змінювала свої погляди з москвофільських на народовські. Був також автором підручників з мови, літератури, видав німецько-український словник та «Старинну історії Галичини», переклав «Слово о полку Ігоревім». У другій половині ХІХ століття українське слово та книговидання було під переслідуванням і забороною в російській імперії, тож Омелян Партицький зробив багато для видання книг письменників з Великої України в Галичині.

        Омелян Партицький – один із засновників та почесний член культурно-освітньої організації Товариства «Просвіта». Саме в день презентації книги про визначного уродженця нашого краю, 2 лютого, минуло 150 років з часу заснування першої в світі філії Товариства «Просвіта». 2 лютого 1875 року Омелян Партицький був делегатом від керівництва «Просвіти» на заснуванні першої  в світі філії Товариства «Просвіта» в селі Бортники на Львівщині. Варто зазначити, що Товариство «Просвіта» відіграло вагому роль у національно-духовному пробудженні українського народу та відродженні Української державності.

        Омелян Партицький матеріально підтримував студентську молодь. Він, зокрема, допоміг молодому Івану Франку здобути добру освіту. Також допоміг у становленні цього генія українського народу, у виданні його творів, зокрема повісті «Захар Беркут». Працював у комісії  з видання шкільних книг: граматики, букваря, читанки для народних шкіл.

        Тож маємо більше знати про цю постать, яка на тлі тієї епохи зробила свій неоціненний внесок в духовне та національне пробудження українського народу, в дослідження його історії, в розвиток науки,  освіти та культури, в формування української нації.

      Розповідаючи про свою працю над створенням книги, Василь Благий наголосив на важливості тієї підтримки, яку було надано Жидачівським міським головою Володимиром Левком та депутатами Жидачівської міської ради, якими 21 листопада 2024 року на пленарному засіданні сесії міської ради було ухвалено рішення щодо підтримки місцевого книговидання – видання книги про визначного уродженця села Тейсарова Жидачівської громади, українського ученого-мовознавця, етнографа, історика, педагога та громадського діяча Омеляна Партицького. Автор науково-популярного видання також висловив слова вдячності меценату, керівнику АТ «Кохавинська паперова фабрика» Михайлу Титикалу - за фінансову підтримку видання книги.

        Презентація книги, її обговорення тривало майже дві години. У літературній вітальні Жидачівської міської публічної бібліотеки весь цей час панувала неповторна атмосфера, яка наповнювала серця і душі учасників зустрічі прагненням пізнати більше про постать видатного уродженця Жидачівщини Омеляна Партицького, імя якого було під забороною російської імперської та радянської колоніальної системи, адже тривалий період його вважали представником «українського буржуазного націоналізму».

        Усі учасники діалогу: представники духовенства, творчої інтелігенції, громадські діячі, науковці, освітяни та журналісти зійшлися на думці, що створення цього науково-популярного видання про Омеляна Партицького має стати поштовхом для продовження розпочатої роботи із збереження памяті про його родину в рідному селі Тейсарові та для популяризації  постаті цього визначного представника українського народу на державному рівні, а також, що найважливіше - для продовження розпочатої Омеляном Партицьким важливої й сьогодні справи з формуванням згуртованої української нації через піднесення рівня освіти, науки та культури українського народу.

 

Фото без опису

Фото без опису

Фото без опису

Фото без опису

Фото без опису

Фото без опису

Фото без опису

Фото без опису

Фото без опису

Фото без опису

Фото без опису

Фото без опису

Фото без опису

Фото без опису

Фото без опису

Фото без опису

       Фото без опису

Фото без опису

Фото без опису

Фото без опису

Фото без опису

Фото без опису

Фото без опису

Фото без опису

Фото без опису

Фото без опису

       

        

 

      

    

 


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень