Прогноз розвитку основних шкідників і хвороб сільськогосподарських культур у господарствах Стрийського району Львівської області у січні 2025 року
МИШОПОДІБНІ ГРИЗУНИ
За результатами проведеного фітосанітарного моніторингу виявлено небезпечне поширення осередків мишоподібних гризунів,переважно в місцях резервацій(неорні землі,пасовища,сади,лісосмуги).З огляду на здатність до швидкого розмноження та міграцію у пошуках соковитої рослинності існує висока ймовірність того,що незабаром зросте інтенсивність заселення озимих культур мишоподібними гризунами.
Варто враховувати,що мишоподібні гризуни мають надзвичайно високий потенціал розмноження-протягом 6 місяців за присутності на 1 гектарі до 3 жилих колоній з однією батьківською парою полівки в кожній можна отримати орієнтовно 600 особин потомства,здатних знизити врожайність озимих зернових та ріпаку на 30-70%.
Поширення мишоподібних гризунів у наступному звітному періоді буде залежати від погодно-кліматичних умов. Аномально тепла, з невеликими опадами дощу погода, що спостерігалася , була сприятливою для поширення та розвитку популяції гризунів. За таких метеорологічних умов продовжується шкодочинність і розповсюдження мишей. Мишоподібні гризуни мігрували на незібрані поля сої і кукурудзи, а також на посіви озимини та ріпаку, тому що для них там є пожива.
При наявності на 1 га посівів трьох і більше жилих колоній необхідно застосовувати препарати для винищення мишоподібних гризунів відповідно «Переліку пестицидів і агрохімікатів дозволених до використання в Україні» з дотриманням регламентів використання.
Надалі поширення гризунів буде залежати від агрометеорологічних умов. Наявна кормова база, що утворилася за рахунок вегетативної маси озимих культур, навіть при умові появи снігового покриву, забезпечить шкідника поживою, що сприятиме поширенню та розвитку його популяції. При відсутності снігового покриву, лише сильні морози можуть обмежити розвиток популяції мишей і навіть сприятимуть частковій загибелі цього виду.
ОЗИМІ ЗЕРНОВІ КУЛЬТУРИ ТА ОЗИМИЙ РІПАК
У першій декаді грудня озимі зернові культури та озимий ріпак через пониження температури повітря нижче нульової позначки, припинили вегетацію і перебували у стані спокою. Та протягом грудня — на початку січня синоптична ситуація змінилася: підвищилися середньодобові температури повітря і в озимих культур частково відновилися фізіологічні процеси. А відновлення вегетації буде сприяти поширенню фітоінфекцій на посівах озимих культур.
Також шкідниками на озимих зернових культурах та озимому ріпаку на даний період є мишоподібні гризуни. Їх чисельність та шкодочинність буде залежати від погодних умов та заходів боротьби у безсніжний період. Навіть зниження температури повітря і опади у вигляді снігу, що прогнозуються в середині січня, не будуть перепоною для цих шкідників, але є загрозою для зимуючих культур, тому що наявність снігу на озимині унеможливлює, або в значній мірі ускладнює винищувальні заходи.
Головний спеціаліст відділу захисту рослин, фітосанітарної
діагностики та прогнозування ГУ Держпродспоживслужби
у Львівській області Галина ОКОЛОВСЬКА