Жидачівська міська територіальна громада
Львівська область, Стрийський район

1 ГРУДНЯ 1991 РОКУ ВІДБУВСЯ ВСЕУКРАЇНСЬКИЙ РЕФЕРЕНДУМ НА ПІДТВЕРДЖЕННЯ АКТА ПРОГОЛОШЕННЯ НЕЗАЛЕЖНОСТІ УКРАЇНИ

Дата: 01.12.2023 10:47
Кількість переглядів: 221

Фото без опису

1 грудня 1991 року відбувся Всеукраїнський референдум на підтвердження Акта проголошення незалежності України. Під час демократичного волевиявлення Український народ підтвердив і засвідчив прагнення жити в суверенній державі.
Рішення щодо проведення Всеукраїнського референдуму на підтвердження Акта було ухвалено Постановою Верховної Ради Української РСР «Про проголошення незалежності України» від 24 серпня 1991 року. У жовтні того ж року окремою постановою затверджено текст бюлетеня та звернення до народу.
Бюлетень референдуму містив текст Акта проголошення незалежності України і запитання: «Чи підтверджуєте Ви Акт проголошення незалежності України?» із двома варіантами відповіді: «Так, підтверджую» або «Ні, не підтверджую».
Спеціальне звернення Верховної Ради України містило заклик до громадян України підтримати Акт проголошення незалежності України: «Співвітчизники! Будьмо єдині в прагненнях наших, в розбудові незалежної державності України! Наша земля пережила багато кривд і страждань, неволі, лихо засівало її – тож 1 грудня сама історія дає нам шанс, можливо останній, стати справжніми громадянами, творцями своєї держави, будівниками «власної хати», де панують «своя правда, і сила, і воля».
Референдум відбувся в усіх 27 адміністративних регіонах України: 24 областях, Автономній Республіці Крим, Києві та Севастополі. У голосуванні взяли участь 31 891742 виборці, або 84,18% тих, хто мав право брати участь у референдумі та виборах Президента України (37,8 мільйона громадян).
На підтримку незалежності висловились 28 804071 громадянин, або 90,32% тих, хто брав участь у голосуванні.
У Криму ідею незалежності України підтримали 54,19% виборців, у Донецькій області – 83,90% і 83,86% – у Луганській.
Референдум мав імперативний характер, його рішення було загальнообов’язковим та не потребувало окремого затвердження.
За підсумками референдуму були зміцнені правові засади державного суверенітету, створені умови для подальшого розгортання державотворчих процесів у незалежній Україні.
Тільки після 1 грудня Україну почали визнавати інші країни світу:
2 грудня — Канада і Польща,
3 грудня — Угорщина,
4 грудня, коли ЦВК підвела підсумки плебісциту, – Латвія і Литва.
5 грудня — російська федерація, Аргентина, Болгарія та інші.
США визнали незалежність України 25 грудня 1991 року.
Міжнародне визнання України після референдуму показало, що міжнародне співтовариство розглядає незалежну Україну як запоруку стабільності на теренах колишнього СРСР і гарантію незворотності демократичних процесів у Східній Європі. Вагоме значення у визнанні незалежної України у світі мало те, що країна обрала цивілізований і мирний шлях побудови суверенної держави.
За матеріалами Українського інституту національної пам’яті

« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень